
Roller to jeden z przyborów, który jest bardzo chętnie stosowany przez wszystkich dbających o swoje zdrowie i polecany przez fizjoterapeutów oraz instruktorów fitness. Służy do autoterapii, którą warto stosować regularnie w warunkach domowych. To osobisty masażer, dzięki któremu możemy samodzielnie rozluźniać spięte i przeciążone partie mięśniowe.
Zalety automasażu
Automasaż jest korzystną formą oddziaływania na tkanki.
Przynosi ulgę napiętym mięśniom, a stosowany regularnie pomaga przeciwdziałać dolegliwościom bólowym.
Bardzo dobrze sprawdza się także przed wysiłkiem jako część rozgrzewki i po ćwiczeniach, jako regeneracja.
Automasaż przy użyciu wałka treningowego
Użycie do automasażu rollera sprawia, że działa on nawet na głębokie partie mięśni. Idealnie nadaje się dla osób zmęczonych pracą przy komputerze, których kręgosłup jest przeciążony pozycją siedzącą. Pomaga również osobom pracującym fizycznie.
Dzięki swojemu oddziaływaniu na tkanki masaż wałkiem przynosi wiele korzyści:
- rozluźnia nadmiernie napięte mięśnie i powięź
- zwiększa elastyczność mięśni
- wspomaga krążenie kwi, a dzięki temu poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek
- odpręża i relaksuje
- ujędrnia ciał i redukuje cellulit
- wspomaga regenerację po wysiłku.
Jaki roller wybrać dla siebie?
Wybór wałka zależy od okolicy, którą chcielibyśmy za jego pomocą masować. Dostępnych jest kilka rodzajów rollerów:
- roller duży, gładki – uniwersalny, do automasażu dużych grup mięśniowych i do ćwiczeń
- mini roller – doskonały do masażu stóp, dłoni, przedramion i ramion oraz innych trudniej dostępnych miejsc
- duoball – do automasażu mięśni nóg oraz mięśni przykręgosłupowych (wgłębienie powoduje, że masując omijamy wyniosłości kostne kręgów)
- roller z rączką – świetnie się sprawdza m. in. w masażu uda
- roller z rowkiem – uniwersalny, do rozluźniania mięśni i powięzi.
Jak wykonać automasaż z użyciem rollera?
Masaż pleców, ud i łydek wykonujemy w pozycji leżącej, układając roller pod powierzchnią masowaną. Podpierając się na rękach przesuwamy się w przód i w tył, masując dzięki temu tkanki.
Masaż pleców możemy wykonać też w pozycji stojącej, umieszczając duoball między plecami a ścianą i wykonując ruch półprzysiadu oraz powrotu do pozycji stojącej.
Przedramiona masujemy siedząc przy blacie stołu, a stopy w dowolnej pozycji. W każdym przypadku przesuwamy okolicę masowaną ułożoną na rollerze w taki sposób, aby czuć masowanie tkanek. Omijamy wyniosłości kostne. Taki masaż wybranej okolicy powinien trwać od 30 sekund do 5 minut.
Ćwiczenia z użyciem rollera
Poza automasażem, roller może posłużyć również do ćwiczeń. Za jego pomocą możemy zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni. Bardzo dobrze sprawdza się przy ćwiczeniach mięśni głębokich brzucha, budujących tak ważną stabilizację centralną. Jest dobrym przyborem do wykonywania ćwiczeń wzmacniająco-stabilizujących kręgosłup.
Masaż i ćwiczenia z rollerem jako codzienny nawyk
Automasaż z użyciem rollera jest doskonałą formą profilaktyki i regeneracji.
Jest skuteczny po całym dniu pracy przy komputerze, kiedy nasze przeciążone mięśnie dają o sobie znać bólem. Niezastąpiony jest także po fizycznej pracy, a także po treningu. Doskonale działa w dolegliwościach związanych z ostrogą piętową, skurczami łydek i napięciem mięśni przykręgosłupowych. Dobre efekty przynosi także w celach kosmetycznych, takich jak redukcja cellulitu.
Regularne rolowanie mięśni jest bardzo zalecane, aby utrzymać nasz układ mięśniowo-powięziowy w dobrej formie. Kiedy odczujemy na sobie pozytywne działanie automasażu z użyciem rollera, staje się on czynnością, na którą wręcz czeka się każdego dnia.
Sprawdź też nasze rewelacyjne masażery wibracyjne na SPORTMED24.PL: