
Kolano skoczka to entezopatia związana z przeciążeniem przyczepu więzadła rzepki. Pacjent z takim rozpoznaniem odczuwa ból okolicy podkolanowej, który z biegiem czasu zaczyna utrudniać chodzenie. Warto sprawdzić, kto jest w grupie ryzyka wystąpienia takich dolegliwości i poznać sposoby pomagające odciążyć kolano w czasie nasilonych objawów.
Kolano skoczka - przyczyny i objawy
Przeciążenie przyczepu więzadła rzepki może powstać na skutek różnych czynników, do których należą:
- nadmiernie intensywne treningi sportowe (zwłaszcza w takich dyscyplinach jak siatkówka, koszykówka i piłka nożna)
- nadwaga
- praca fizyczna.
Jeżeli zwiększone naciski i mikrourazy sumują się w okolicy podrzepkowej, dochodzi do entezopatii przebiegającego w tym miejscu więzadła. Wiąże się to z wystąpieniem charakterystycznych symptomów, do których należą:
- ból w okolicy rzepki
Początkowo dyskomfort pojawia się po wysiłku, następnie niezależnie od niego. Objawy są opisywane przez pacjentów jako kłucie, nasilające się podczas schodzenia ze schodów, a także przy pełnym przysiadzie.
- obrzęk kolana
- poszerzenie obrysów więzadła rzepki
- sztywność mięśni kończyny dolnej
- niestabilność kolana
- zwiększone ryzyko urazów bolesnej okolicy
- naderwanie więzadła rzepki
- zmniejszenie możliwości wyprostu kolana
- zaniki mięśniowe w obrębie uda i łydki.
Leczenie kolana skoczka – odciążenie, taping dynamiczny, okłady
W leczeniu dolegliwości związanych z entezopatią więzadła rzepki główną rolę odgrywa lekarz ortopeda, który tworzy jeden zespół razem z fizjoterapeutą. Oprócz terapii w gabinecie, specjaliści zalecają także wsparcie usprawniania metodami i środkami, do których należą:
- Unikanie przeciążeń, przez czasową rezygnację z treningów, a także zastosowanie odpowiednich opasek i ortez na kolano. Jest to konieczne, aby stworzyć warunki do regeneracji uszkodzonych struktur.
- Rehabilitacja dostosowana do etapu choroby, w której dobre efekty przynosi plastrowanie dynamiczne. Taśmy mogą posłużyć do odciążenia i wsparcia stawu. Plastrowanie wykonuje się też w celu aktywacji mięśni lub ich rozluźnienia. Typ aplikacji zależy od wykonanego wcześniej badania manualnego.
- Okłady zimne podczas wzmożonych dolegliwości, gdy staw jest zaczerwieniony i obrzęknięty, a przy bólach przewlekłych leczenie ciepłem. Warto wypróbować kompres żelowy zimny-ciepły wielokrotnego użytku, gdyż w zależności od zaleceń lekarza można za jego pomocą chłodzić lub nagrzewać bolesną okolicę.
Kolano skoczka – opaski i ortezy
Dla wsparcia więzadła rzepki i całego stawu u osób z objawami kolana skoczka stosuje się:
- Opaski podrzepkowe, które są zakładane w miejscu przyczepu więzadła rzepki i wywołują efekt masażu, a także kompresji. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe, a leczenie przebiega sprawniej. Opaski mają regulowaną szerokość, którą można dostosować w zależności od stopnia obrzęku. Warto wybrać model bezszwowy, oddychający, bez lateksu.
- Opaski elastyczne – jako wsparcie podczas aktywności fizycznej.
- Ortezy rzepki, które obejmują cały staw kolanowy. Takie stabilizatory często mają specjalne wycięcie na rzepkę. Dzięki temu znajduje się ona w odpowiednim miejscu, jest podtrzymana, a opaska wspiera jej pracę. Orteza jest regulowana, co ma duże znaczenie, gdyż tylko prawidłowo dopasowana dobrze spełnia swoją funkcję. Przy dolegliwościach związanych z kolanem skoczka najlepszy będzie model z płaskimi szwami.
- Stabilizator z regulacją kąta zgięcia – stosowany przy nasilonych stanach zapalnych więzadła rzepki i niestabilności stawu kolanowego. Budowa tej ortezy pozwala ustawić kąt zgięcia i wyprostu, co chroni kolano przed wykonaniem niekontrolowanego ruchu, mogącego uszkodzić struktury stawowe.
- Orteza z zawiasami, stosowana zwłaszcza w zaawansowanym stadium zmian związanych z kolanem skoczka. Zawiasy ustawione po bokach wspierają utrzymanie prawidłowego toru ruchu podczas zginania i prostowania kolana.
- Orteza ze stabilizacją rzepki - pomaga utrzymać rzepkę na właściwym miejscu.
Leczenie kolana skoczka najlepiej rozpocząć już od pierwszych objawów. Dzięki zastosowaniu opasek, taśm do tapingu dynamicznego i okładów rehabilitacja przebiega sprawniej, dlatego po konsultacji z fizjoterapeutą warto korzystać z tych form wsparcia usprawniania.