
Dzięki aktywności fizycznej można zachować zdrowie i dobrą kondycję. Pomimo wielu korzystnych efektów uprawiania sportu, niektóre jego formy mogą być związane ze zwiększoną urazowością. Gdy dochodzi do kontuzji lub przeciążenia mięśni i stawów, warto mieć w swojej apteczce specjalne środki, które szybko zmniejszą dolegliwości.
Stłuczenia i krwiaki – jakie preparaty złagodzą ból i obrzęk?
Siniaki występujące po uderzeniu są częste zwłaszcza u osób trenujących piłkę nożną, siatkówkę i inne gry zespołowe. Takie urazy mogą zdarzyć się także podczas każdej innej aktywności. Aby zmniejszyć rozległość krwiaka i przyspieszyć jego wchłanianie, należy zastosować preparat, który:
- chłodzi (np. dzięki zawartości mentolu), przez co zmniejsza się odczucie bólu
- działa przeciwobrzękowo i uszczelniająco na uszkodzone naczynka (taki efekt wywołuje ekstrakt z arniki oraz escyna, czyli wyciąg z kasztanowca).
Żele i pasty na przeciążenia stawów i naciągnięcia mięśni
Najczęściej występujące kontuzje sportowe, poza stłuczeniami, to nadmierne rozciągnięcie lub naderwanie włókien mięśniowych, a także skręcenia i nadwyrężenia stawów. Aby szybko sobie pomóc w przypadku doznania takiego urazu warto mieć w domowej apteczce środki, które zmniejszą ból i usprawnią regenerację, przyspieszając tym samym powrót do formy i treningów. Wśród wielu preparatów wskazanych w ortopedii i medycynie sportowej z dobrym efektem stosowane są:
- żele chłodzące
- zimne okłady w przypadku obrzęku i bezpośrednio po urazie
- pasty lecznicze do kompresów i zawijań.
Należy pamiętać, aby zapoznać się dokładnie ze sposobem stosowania każdego z tych produktów, a kontuzję skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Terapia zimnem po urazie
Żel zawierający substancje dające uczucie chłodu zaleca się mieć zawsze ze sobą w torbie treningowej. Dzięki temu będzie można zastosować go zaraz, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Można również po posmarowaniu kontuzjowanego miejsca przyłożyć zimny okład. To sprawi, że obrzęk przestanie narastać i wzmocni się działanie nałożonej maści. Ważne jest, aby torebka z lodem lub schłodzony kompres żelowy były obłożone jeszcze dodatkowym zabezpieczeniem. Może to być chusta lub ręcznik, które ochronią przed odmrożeniem skóry. Zimny okład najlepiej przytrzymać przez kilka minut. Taki zabieg może być powtarzany 4 razy dziennie.
Pasty na kontuzje – działanie i sposób wykorzystania
Pasty lecznicze służą do wspomagania kuracji po urazach ortopedycznych. Zawartą w opakowaniu mieszaninę o gęstej konsystencji nakłada się na bolące miejsce (np. staw lub mięsień), a następnie owija specjalną folią. Umożliwia to dobre wchłonięcie składników przeciwzapalnych i regenerujących. Zawijanie zalecane je wieczorem, gdyż potem bez pośpiechu można zmyć pastę.
Balsamy wspomagające rozgrzewkę
Przed każdym wysiłkiem należy zadbać o prawidłowe rozgrzanie całego organizmu oraz mięśni. Umożliwia to zmniejszenie ryzyka urazu, zwłaszcza naciągnięcia lub naderwania włókien mięśniowych, ścięgien i więzadeł. Kluczową rolę w przygotowaniu do każdego treningu odgrywają ćwiczenia aktywujące wszystkie partie ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które będą wykonywać największą pracę. Dobrym przygotowaniem przed wysiłkiem jest również masaż sportowy, podczas którego można wykorzystać specjalne żele i balsamy. Zawarte w takich preparatach składniki aktywne poprawią ukrwienie mięśni, a przez to zwiększy się ich wytrzymałość.
Żele do masażu regenerujące mięśnie
W każdej dyscyplinie sportu tkanki, które zostały poddane aktywności, potrzebują czasu na regenerację pomiędzy kolejnymi treningami. Aby usprawnić ten proces oraz zmniejszyć dolegliwości związane z zakwasami przydatne są masaże z zastosowaniem specjalnych regeneracyjnych olejków i żeli. Znajdujące się w nich substancje, takie jak ekstrakt z żeń-szenia lub guarany, a także witaminy i mikroelementy przyspieszą odnowę tkankową.
Prowadząc aktywny tryb życia, warto korzystać z pomocy żeli, kremów i past, które zadbają o zdrowie układu ruchu.